Részletek
Az ElektronyK+ elektrolit por, ásványi anyagok és nyomelemek bevitelét biztosító étrend-kiegészítő italpor.
Kevés vízben kell elkeverni majd meginni. A limonádéhoz hasonló, citromos, savanykás íze van.
Megújult összetétel: citrom + citromfű ízesítés, édes íz.
Az ásványi anyagok és a nyomelemek, a legfontosabb mikrotápanyagok az emberi szervezet számára.
A Mannavita Elektrolit por napi 1000 mg kálium bevitelét biztosítja kálium citrátból, azaz az egyik legjobban felszívódó kálium fajtából.
A kálium mellett, tartalmaz magnéziumot, kalciumot és nátriumot is kisebb dózisban.
Az ásványi anyagokon túl, nagy dózis bevitelét biztosítja a legfontosabb nyomelemekből: cink, jód, réz, szelén, króm, mangán.
Az ELEKTRONYK+ napi adagja az alábbi mennyiségeket tartalmazza:
Kálium (citrát)
1000mg (50%)
Magnézium (citrát)
120mg (32%)
Kalcium (algából)
75mg (9%)
Nátrium (NaCl)
10,2 mg (*)
Cink (glükonát) 24 mg (240%)
Réz (glükonát) 3 mg (300%)
Szelén (L-szeleno-metionin) 100 µg (182%)
Króm (pikolinát) 100 µg (250%)
Mangán (glükonát) 3 mg (150%)
Jód (algából) 120 µg (80%)
Kelp alga 171,4 mg (*)
Litothamnium alga 263,2 mg (*)
*NRV: Napi beviteli referencia érték %-a (felnőttek esetében). | * Nem áll rendelkezésre adat.
Az ELEKTRONYK+ elektrolit italpor, ezen kívül tartalmaz kelp és litothamnium algát is. Ez a két alga, magas nyomelem tartalmukról ismertek és olyan további ritka ásványokat és nyomelemeket is tartalmaznak, mint a molibdén, bór, germánium, fluor, kobalt, erbium, europium, gallium és berillium.
Alkalmazása:
2-3 dl vízben (a legjobb a desztillált víz), vagy narancslében keverjük el 1 adagoló kanálnyit - ez kb. 7,2 gramm -, és igyuk meg.
Ideális beviteli időpontok:
Étkezések után 1-2 órával
Lefekvés előtt
Edzések után azonnal
Az EFSA, azaz az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság által engedélyezett állítások az elektrolit italporban lévő hatóanyagokról:
A kálium és a magnézium hozzájárulnak az idegrendszer normális működéséhez.
A kálium és a magnézium hozzájárulnak az izmok normális működéséhez.
A kálium hozzájárul a normális vérnyomás fenntartásához.
A magnézium hozzájárul a fáradtság csökkentéséhez.
A magnézium hozzájárul az elektrolit egyensúly fenntartásához.
A magnézium hozzájárul a normális energiatermelő anyagcseréhez.
A magnézium hozzájárul a normális fehérjeszintézishez.
A magnézium hozzájárul a normális mentális működéshez.
A cink hozzájárul a normális DNS-szintézishez, a zsírsavak normális anyagcseréjéhez, az A-vitamin normális metabolizmusához, a normális fehérjeszintézishez, a normális csontok, haj és körmök fenntartásához.
A cink hozzájárul a normális sav-bázis anyagcseréhez, szénhidrát-anyagcseréhez, a normális termékenységhez és szaporodáshoz és a normális kognitív funkciók működéséhez.
A cink hozzájárul a normális látás fenntartásához, az immunrendszer normális működéséhez, a sejtek oxidatív stressz elleni védelméhez és szerepe van a sejtosztódás folyamatában is.
A szelén hozzájárul a normális sperma-termelődéshez, a normális haj és körmök fenntartásához, az immunrendszer és a pajzsmirigy normális működéséhez, illetve a sejtek oxidatív stressz elleni védelméhez.
A króm hozzájárul a normál makrotápanyag anyagcseréhez és a normális vércukorszint fenntartásához.
A mangán hozzájárul a normális energiatermelő anyagcseréhez, a normális csontok fenntartásához, a kötőszövet normális képződéséhez és a sejtek oxidatív stressz elleni védelméhez.
Az ElektronyK+ italpor tárolása:
Az italpor nagyon kevés csomósodást gátló anyagot tartalmaz, csupán annyit, hogy a gyártás során a gépek be tudják adagolni a port a tégelybe.
A csomósodás megelőzéséhez, tárolja jól lezárt kupakkal, száraz helyen.
A termék, a kupak alatt, biztonsági záró fóliával van ellátva, ami gátolja a termék felbontása előtti csomósodást.
A csomagolás belsejében egy nedvszívó tasakot is talál. Ezt hagyja a porban, ez is csökkenti a csomósodás esélyeit.
A csomósodás természetes folyamat. Ha a por becsomósodik, minőségéből semmit sem veszít.
Csomósodás esetén, kanállal törje össze a keményebb darabokat.
A terméket ne tegye ki napfénynek vagy erős hőnek.
Nem kell hűtőben tárolni.
OGYÉI notifikációs szám: 26781/2021
Az elektrolit por fogyasztása, az alábbi esetekben fokozottan ajánlott:
Magas Stressz szint, Mellékvese alulműködés
A stressz alatt termelődő kortizol hormon, nagy mennyiségben használja a káliumot és más ásványi anyagokat is.
A kálium beviteléve, jelentős mértékben támogathatjuk a mellékvesénk működését, ami jobb stressztűrő képességet, és magasabb energia szintet eredményez (a megfelelő nátrium szinttel együtt).
Magas Inzulin szint, Inzulin rezisztencia
A cukor anyagcserénk nagy mértékben használja a káliumot. Minden egyes glükóz azaz cukor molekula tárolásához, egy darab kálium ionra van szükség.
Ha nincs elegendő kálium, a cukor nem tud eltárolódni rendesen, így zsír lesz belőle - zsírként tárolja el a testünk -, azaz a hosszútávon alacsony kálium szint, hozzájárul a súly felesleg kialakulásához. A megfelelő kálium szint, jobb cukor anyagcserét eredményez, javít az inzulin működésén a szervezetünkben.
Magas vérnyomás
A vízhajtók szedése ásványi anyag hiányt, de főként kálium hiányt okoz, így a pótlása egy jó ötlet.
A kálium a magnéziummal együtt, hozzájárulnak a normális vérnyomás fenntartásához. Segítenek a vérnyomás csökkentésben, magas vérnyomás esetén.
Gyenge gyomorsav, Bél és Gyomor gondok
A gyomorban, a hidrogén-kálium pumpa hozza létre a gyomorsavat. Ha alacsony a kálium szint, nem termelődik elegendő gyomorsav, ami hosszútávon a gyomorsav gyengülését - lúgos irányba való elmozdulását - eredményezi. Ennek hatása egy későbbi fázisban, a gyenge emésztés, azaz az ételek nem bomlanak le megfelelően a gyomorban, ami később mindenféle emésztőrendszeri problémához vezet.
Ketogén és más Low carb diéták
A ketogén diéta alatt - főként az átállás időszakában - rengeteg ásványi anyag, főként kálium és magnézium távozik a szervezetünkből.
A pótlásuk elengedhetetlen, a Keto Flu - azaz keto influenzának - nevezett jelenség elkerüléséhez.
Rheumatoid Arthritis
RA esetén, mindíg nagyon alacsony a kálium szint a testben. Nagyobb mennyiségű kálium bevitele, zöld színű zöldségekkel és elektrolit italporral, segíthet a tünetek mérséklésében.
Edzések után, előtt
Az edzések - futás, kerékpározás, súlyzózás - rengeteg elektrolit távozik a testünkből illetve rengeteg elektrolitot, ásványi anyagot és nyomelemet használ fel a testünk.
A pótlásuk edzések alatt
A kálium jelentősége
A káliumból 2000 miligramm azaz 2 gramm a napi javasolt ALAP mennyiség felnőttek részére, az Európai, a hazai és azt Amerika hatóságok által.
Ez kb. azt jelenti, hogy majdnem annyi kálium kell a testünk számára naponta, mint ami az összes többi vitaminból és ásványi anyagból együttvéve.
Tudjuk, hogy ezek az értékek alulértékeltek, így mindegyik vitaminból, ásványi anyagokból és nyomelemből sokkal többre van szükségünk, tehát a valódi kálium szükségletünk is ennél sokkal több. Egy stressznek kitett, sok szénhidrátot fogyasztó embernek, bőven 3-4 ezer miligram felett van a napi kálium igénye.
Az Egyesült államok élelmiszer és gyógyszerfelügyeleti hatósága az FDA által javasolt napi kálium szükséglet felnőttek részére, 4700 miligram, tehát az európai javasoltnak több mint a kétszerese.
A kálium és a nátrium egyensúlya
Ha adott nátrium mennyiség van a testünkben, akkor ahhoz képeset, kb. négyszer több kálium kell hogy jelen legyen.
Ehhez fontos azt is tudni, hogy a nátriumot a testünk sokkal könnyebben megtartja, míg a káliumot kevésbé, tehát a kálium könnyebben ürül.
Azaz valójában nem négyszer több kell legyen a kálium bevitelünk, hanem a gyorsabb ürülése, felhasználódása miatt, akár ennek a duplája, azaz nyolcszor több, a nátriumhoz képest, amit ugye a test könnyebben megtart, nem ürül ki olyan gyorsan.
Sejtjeink apró energia termelő egységek, amelyek nátrium és a kálium segítségével energiát hoznak létre. Ami ténylegesen az energiát létrehozza, az a sejten belüli és sejten kívüli kálium és nátrium koncentráció. A sejten kívül 98%-ban nátrium van, míg a sejten belül 98%-ban kálium.
Amikor labor vérvizsgálatot végeznek, akkor a vérben csak a sejten kívüli részt vizsgálják, tehát azt nem nézik, hogy mi van a sejteken belül. Léteznek persze ilyen vizsgálat is, de az drágább és bonyolultabb.
Tehát a normál vérkép vizsgálatnál, nem látjuk tisztán azt, hogy mi zajlik a sejteken belül, nem látjuk tisztán a sejten belüli kálium mennyiségét, ezért ha azt szeretnénk meghatározni, hogy vajon kell-e nekünk káliumot pótolni, ezt csak úgy tudjuk megtenni, hogy a tüneteinkre hagyatkozunk.
A kálium hiány 10 leggyakoribb tünete:
Cukor iránti vágy, Folyamatosan kívánjuk az édeset
Ödéma, Víz felhalmozódás: a súlyfelesleg többsége víz felhalmozódás
Magas vérnyomás: 10-ből 9 esetben magas vérnyomás esetén, alacsony a kálium szint
Fáradékonyság, Alacsony energia szint: mert a nátrium-kálium pumpa nem működik rendesen, nem termel elegendő energiát, így nem jutnak be a tápanyagok a sejtekbe.
Nehezen megyünk fel a lépcsőn
Izomgörcsök
Szívritmus zavar
Székrekedés: a legtöbb székrekedéses esetén alatt, alacsony a kálium és a magnézium szint
Álmatlanság, Szorongás, Pánik
Agyi köd
Figyelmeztetések: Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl. Gyermekek elől elzárva tartandó.